Tohle jsou nejlepší začínající energetické firmy ve střední a východní Evropě

31. května 2019

Více než tři stovky mladých firem se utkalo na pátém ročníků soutěže PowerUp!, který pořádá společnost InnoEnergy. Uspěly firmy, které posouvají vpřed řešení pro moderní energetiku.

Zlato pro vyšší životnost baterií

Vítězem klání startupů se stal slovenský projekt Danubia NanoTech. Firma zaujala porotu řešením pro monitorování teploty vzduchu. Využívá k tomu grafenová tepelná čidla, jež mají podobu extrémně tenké vrstvičky uhlíku, který lze aplikovat na jakýkoliv nekovový podklad. Její praktické využití se týká hlavně baterií pro elektroauta a baterií pro solární fotovoltaické systémy. Významně totiž prodlužuje životnost baterie.

„Do soutěže jsme se přihlásili, protože jsme hledali přesně takového investora jako je InnoEnergy, který nejen poskytuje finanční prostředky, ale také podporu pomocí svého byznys akcelerátoru,“ říká Patrik Križanský, ředitel Danubia NanoTech. „Velmi se těším na dokončení posledních úprav našeho produktu pro potřeby zákazníků a na uvedení produktu na trh,“ dodává Križanský.

Danubia NanoTech získala finanční odměnou i možnost vstupu do jednoho z nejlepších evropských byznys akcelerátorů – programu Highway společnosti InnoEnergy. Ten mu zajistí přístup k mezinárodní síti potenciálních obchodních partnerů, odborným konzultacím s profesionály InnoEnergy a k dalšímu financování až ve výši 150 000 euro.

Efektivní chlazení

Druhé místo a 10 000 euro získal startup Atlant3D z Lotyšska, který vytvořil 3D tiskárnu pro výrobu mikro a nanočipů a vymyslel tak unikátní řešení, které může výrazně urychlit tvorbu micro a nano zařízení a systémů. Díky svému nápadu dokáže výrazně snížit cenu a čas výroby. Bronzovou příčku obsadil maďarský startup V-Chiller. Odměnu ve výši 5000 euro si odnesl za prototyp revolučního chladícího zařízení, které za jedinou minutu a s minimem energie dokáže vychladit plechovku nápoje. Sací chladící technologie využívá speciálně vyrobený šetrný chladící plyn s minimálním dopadem na životní prostředí.

Solární tašky z Estonska

Poprvé v historii soutěže bylo udíleno ještě speciální ocenění The Clean Air Challenge Award za řešení, které významně přispěje k boji se smogem a znečištěním ovzduší. Získala ho společnost Roofit.solar z Estonska, která představila nový typ solárního panelu, který je zároveň fotovoltaickým panel i střešní krytinou.

„Kvalita vzduchu je stěžejní problém, kterým se momentálně zabývají jak místní samosprávy, tak průmyslové firmy. Každý nápad nebo projekt, který napomůže řešení tohoto problému, si zaslouží zvláštní ocenění. Jsme rádi, že mladé firmy sdílí naše hodnoty a vytvářejí nové technologie v této oblasti, a jsme velmi hrdí, že se můžeme stát prvním patronem tohoto ocenění,“ říká Fabien Ferrer, zástupce výkonného ředitele Veolia Group pro Polsko, jež byla sponzorem této ceny.

„Soutěž PowerUp! není určena jen energetickým společnostem, ale hledá řešení v oblasti mobility, vytápění, čistých a chytrých technologií. Od konkurence nás kromě opravdu zajímavých finančních cen odlišuje také to, že soutěžícím poskytneme právní podporu, mentoring a firemní know-how, aby své služby mohli posunout na novou úroveň,“ zdůrazňuje Jakub Miler, generální ředitel InnoEnergy pro střední Evropu.

Zdroj: TZ, redakčně upraveno