Aktuálně: Solar Global postaví v Česku velkokapacitní bateriové úložiště energie

Aktuálně: Solar Global postaví v Česku velkokapacitní bateriové úložiště energie

05. července 2017

Česká skupina Solar Global staví ve Zlínském kraji jednomegawattové velkokapacitní bateriové úložiště energie. Akumulace elektrické energie může rozšířit využití obnovitelných zdrojů, zejména solárních a větrných elektráren. Když je elektřiny nadbytek, lze ji do baterií uložit. V případě nedostatku ji můžeme z baterií naopak okamžitě čerpat.

Skupina Solar Global má dlouhodobé zkušenosti s výstavbou a provozem solárních elektráren v České republice. Velikostí svých fotovoltaických parků spadá na čtvrtou příčku mezi největšími producenty fotovoltaické energie v České republice. Aktuálně se pouští také do oboru akumulace elektrické energie. Solar Global bude teprve druhou tuzemskou firmou, která připojí do distribuční soustavy velkokapacitní baterii. Úložiště v obci Prakšice s využitelným výkonem jeden megawatt bude v plném provozu koncem letošního roku. Skupina založila novou entitu Solar Global Storage.

„Nové úložiště vyroste nedaleko Uherského Hradiště a bude se skládat z lithium-iontových baterií,“ říká Jan Fousek, ředitel Solar Global Energy. „V akumulaci elektrické energie vidíme obrovský potenciál. Baterie budou v budoucnu hrát významnou roli ve všech elektrizačních soustavách, ve kterých budou dominovat obnovitelné zdroje elektrické energie,“ uvádí jeden z majitelů skupiny Vítězslav Skopal.

„Vysokokapacitní bateriové systémy zrychlí v České republice rozvoj obnovitelných a alternativních zdrojů energie v domácnostech a firmách. Instalace takových zdrojů totiž nebude limitována kapacitou páteřní nebo regionální přenosové soustavy. Akumulace naopak sníží její zatížení, eliminuje kritické stavy sítě a umožní efektivnější využití energie z nekonvenčních zdrojů,“ popisuje výhody Vítězslav Skopal.

Bateriový systém v Prakšicích (na fotce je fotovoltaický park na stejném místě) bude dosahovat vysoké účinnosti se změnou střídavého proudu na stejnosměrný a naopak. Transformátor umožní přeměnu střídavého proudu z nízkého na vysoké napětí. Požadovaná doba životnosti bateriového systému je minimálně 5000 cyklů. Jeden cyklus znamená jedno plné nabití a vybití minimálně 80 % z instalované kapacity. Náklady na výstavbu ve výši přibližně 20 milionů korun investuje Solar Global s podporou evropských fondů.

Akumulace energie ve světě na vzestupu

Bateriové systémy zaznamenaly v loňském roce nárůst o 930 megawattů. Nejvíce baterií je nainstalováno v USA, Jižní Koreji, Japonsku a Německu. V těchto čtyřech státech se nachází až 70 % celkové instalované kapacity baterií.

Pokud by měl svět plnit své závazky v přechodu na nízkouhlíkové technologie, je třeba vybudovat dalších 20 gigawattů do roku 2025. Celý sektor akumulace elektrické energie tak poroste podle nedávno publikované analýzy Mezinárodní energetické agentury (IEA) téměř dvacetinásobně v následujících deseti letech.

Zdroj: vlastní, tisková zpráva, Solar Global