200 milionů korun, které nevyletěly z okna. Stát ušetřil díky moderní energetice

09. ledna 2019

Nemocnice, školy, pečovatelské domy nebo divadla potřebují svítit a vytápět. Pomocí kvalitních projektů energetických úspor ušetřil stát stovky milionů korun na platbách za energie.

Mezi úspěšné firmy, které nabízí nejen veřejným institucím své energetické služby, patří dvě dceřiné společnosti – ČEZ ESCO ENESA a EVČ. V rámci svého hodnocení realizovaných projektů očekávají, že se jim za loňský rok podařilo ušetřit pomocí různých forem řešení svým zákazníkům na výdajích za energie celkem 215 milionů korun. Jde o téměř čtyři desítky energetických služeb realizovaných ve 250 objektech ve vlastnictví krajů, měst, ale i privátních majitelů po celém Česku.

Energie, která se nemusela spálit

Úspora finančních prostředků je primární motivací zájemců o realizaci energetických služeb. Ovšem projekty mají současně jasně pozitivní dopad na zlepšení životního prostředí. Zmíněných téměř 40 realizací uspořilo celkově 34 000 tun ekvivalentu emisí oxidu uhličitého, což se rovná zhruba 14 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 megawatt. Zároveň byla uspořena energie, kterou ročně spotřebuje přes 20 000 českých domácností.  

„Naši klienti po celé republice ušetřili celkem 215 milionů korun. To je už velice slušné číslo. V naprosté většině jde o veřejné peníze nemocnic, škol, pečovatelských ústavů, divadel nebo různých městských a krajských organizací. Místo utrácení za energie tak mohou peníze daňových poplatníků šetřit nebo je investovat tam, kde to je potřeba,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Praha má největší projekt energetické služby se zárukou

Energetické služby se zárukou (EPC) zákazníkovi přímo garantují ve smlouvě, že dodavatel řešení těchto úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku dodavatel sám doplatit. Výše úspor je prokazatelná díky komplexnímu systému měření dat a energetickému managementu. Další výhodou je, že zákazník nemusí ze svého investovat do úsporných technologií ani korunu, protože všechna investiční opatření jsou hrazena ze samotných úspor generovaných projektem.

„Jen v Praze se letos očekává úspora ve výši 71 milionů korun. Vůbec největším projektem EPC v Česku v rámci jednoho areálu je Kongresové centrum Praha, které nyní ročně spoří za energie, teplo, plyn a vodu téměř 26 milionů korun,“ prozrazuje generální ředitel společnosti ENESA Václav Taubr.  

Dalším velkým projektem jsou Úsporné školy na Praze 13. Městská část dokázala díky EPC snížit spotřebu ve 34 školách na polovinu částky z roku 2009. Projekt spuštěný v roce 2010 byl unikátní i tím, že spojil EPC a zateplení. „Když jsem před mnoha lety v Praze 13 začínal, zajímala mě struktura hlavních výdajů městské části, tedy za co Praha 13 utrácí nejvíce peněz,“ vzpomíná starosta Prahy 13 David Vodrážka. „Tehdy jsem se dozvěděl, že největší výdaje jdou na školství a že velmi vysokou položkou v této oblasti jsou energie. Jde o výdaje, které nejsou nezbytné a dají se snížit. Nespoléhali jsme jen na zateplení budov, ale přistoupili jsme k úsporám energie jako ke komplexnímu opatření.“

Výhod EPC využívají i ve Stavovském divadle a Státní opeře, v Rudolfinu i v 15 převážně školských objektech MČ Praha 3.

Ani regiony nezahálí

Využívání EPC metody však není doménou jen Prahy. Kvalitní projekty energetických služeb můžeme najít také v Pardubickém kraji, kde garantuje poskytovatel úsporu nejméně 20 milionů korun, ale podle dosavadních zkušeností lze letos očekávat až o 6 milionů více. Pardubický kraj je na poli energetických úspor velmi aktivní, letos se soutěží již osmý balíček objektů, kde budou realizována energeticky úsporná opatření zaplacená z budoucích úspor. V předchozích letech zmodernizoval nemocnice, ústavy sociální péče a většinu škol.

„Pokud bychom se v roce 2007 rozhodli pro modernizaci vytápění formou pouhé dodávky kotlů, neměli bychom přehled o tom, kde konkrétně a kolik zbytečně protopíme, a to by byla škoda, protože letos jen z nadúspor zrekonstruujeme jednu z kotelen v našem ústavu,“ vysvětluje Antonín Staněk, technický náměstek v Odborném léčebném ústavu Jevíčko, kde ve srovnání s referenčním rokem 2007 klesla spotřeba plynu o více než 60 %, což jen loni znamenalo finanční úsporu 5,3 milionu korun.

EPC projekty šetří energii i na jihu Čech. Modernizace energetického hospodářství ve školách, která stála Písek téměř 22 milionů korun, však přináší každoroční úsporu ve výši 3,4 milionu korun, což představuje 16 % původních nákladů za energie. Za veřejný energetický portál, se kterým píseckým pomáhala ENESA, získali radní titul Chytré město pro budoucnost. Písecké EPC bylo prvním projektem svého druhu na jihu Čech.

Na mapě EPC se letos objevil také první projekt v Karlovarském kraji. Jedná se o krajskou nemocnici, kde díky významné modernizaci v hodnotě 65 milionů korun, sníží roční náklady na energie o 8,5 milionu korun, a to po dobu 10 let.

„Když jsme začali přemýšlet o tom, jak uspořit na nákladech za energie, rozhodli jsme se to řešit komplexně. EPC znamená dlouhodobé partnerství s dodavatelem, kde mají obě strany jasnou finanční motivaci, aby výsledek dopadl co nejlépe,“ říká generální ředitelka nemocnice Jitka Samáková.  „Pro nás to byla sázka na jistotu, protože dodavatel technologií za kvalitu poskytovaného řešení smluvně zodpovídá. Významná úspora na energiích pro nás znamená, že budeme v budoucnu schopni ušetřené prostředky přesunout tam, kde je potřebujeme nejvíce: do dalšího zkvalitnění péče o pacienty.“

Metodu EPC však využívají také Klatovy, Nymburk, Krnov, Opava, Kopřivnice, Český Těšín, Mnichovo Hradiště, Jeseník a řada dalších měst.

Zdroj: Tisková zpráva ČEZ ESCO, redakčně upraveno