Elon Musk zase boduje. Tohle všechno se mu povedlo za posledních 10 dní!

Elon Musk zase boduje. Tohle všechno se mu povedlo za posledních 10 dní!

10. srpna 2017

Máte pocit, že nic nestíháte a je toho na vás moc? Tak to ani nečtěte tento článek. Elon Musk udělá za deset dní takové věci, které většina z nás nezvládne ani za celý život.

Elon Musk má prsty ve společnostech Tesla nebo SpaceX a mezi jeho hlavní cíle patří dostat lidi na Mars a ten kolonizovat. Ačkoliv možná nesníte o tom, že byste pobíhali po povrchu Rudé planety (v třetinové gravitaci oproti té naší), jeho práce má dopad i na „obyčejné“ pozemšťany.

Co se Elonovi povedlo v posledních deseti dnech?

Tesla Model S má za sebou další rekord v dojezdu na jedno nabití. Dvojici Italů se povedlo s Teslou najet více než 1000 kilometrů, aniž by museli zastavit a dobíjet baterii. Samozřejmě, nebylo to jen tak. Aby mohli ujet trasu dlouhou 1078 kilometrů, museli optimalizovat styl jízdy i rychlost. Vůz tak jel 40 km/h a rekord zabral nějakých 24 hodin. Dvojici řidičů se tak povedlo překonat měsíc starý rekord z Belgie.

Díky efektivnější výrobě Modelu X klesla jeho cena o 3000 dolarů. SUV od Tesly ve verzi 75D tak můžete pořídit o 75 tisíc korun levněji. Alespoň v Americe. Tesla Model X šla do distribuce v roce 2015 a mezi signifikantní prvky patří zádní pár dveří, které se otvírají směrem nahoru. Důvodem k tomuto kroku údajně bylo, že Elon Musk nemohl najít vůz, ve kterém by se dalo dobře manipulovat s dětskou sedačkou.

Tesla Model Y dorazí na trh dříve, než se plánovalo. Může za to fakt, že část architektury nového vozidla bude totožná s Modelem 3, který začal z výrobních linek sjíždět teprve před několika týdny. Tesla Model Y bude kompaktní SUV, a ačkoliv bude s Modelem 3 sdílet jisté prvky, Elon Musk slibuje, že půjde o vůz, jaký jeho automobilka ještě nevyrobila.

Doprava budoucnosti – Hyperloop má za sebou další důležitý milník. Přepravní kabina Hyperloop One překonala rychlost 300 km/h. To je sice ještě daleko od avizovaných nadzvukových rychlostí, ale rekord naznačuje, že se vše ubírá správným směrem. Navíc zcela logicky, další Muskova společnost The Boring Company vrtá tunely pod Los Angeles i proto, aby tam mohl svištět jeho Hyperloop.

Co se mu povedlo v minulosti?

Solární tašky od Tesly vyprodány. Je tomu několik týdnů potom, co Tesla zahájila prodej slunečních tašek Solar Roof, a už nyní hlásí, že má vyprodáno do konce roku. Nás Evropany tohle příliš trápit nemusí, tašky by se měly mimo USA začít prodávat až za rok, i tak je ale zájem o jeho hezké a zároveň funkční střechy enormní. O Solar Roof jsme více psali zde.

Raketa Falcon 9 úspěšně odstartovala a přistála. Kromě Tesly se tak daří i společnosti SpaceX. Doby, kdy Muskovi vybuchovala jedna raketa za druhou, jsou zapomenuty. Dnes létá do vesmíru pravidelně a pravidelně se svými nosnými raketami přistává, jako se tomu stalo 3. června. Cílem je tyto rakety používat opakovaně místo toho, aby shořely v atmosféře nebo vybouchly na zemi...

Modul Dragon znovu dorazil k ISS. To je Muskův nejnovější milník. Že SpaceX použil k letu stejnou raketu, to už tady bylo, nicméně nyní poprvé použil znovu dopravní modul Dragon. Ten na ISS 5. června dopravil 2 700 kg zásob a technického vybavení. V seznamu položek bychom našli speciální solární panely ROSA nebo zařízení NICER na pozorování neutronových hvězd. Modul přitom do vesmíru letěl již v roce 2014.

Přijde vám to málo? Elon Musk ještě stihl vyplísnit Donalda Trumpa. Americký prezident se nechal slyšet, že odstoupí od Pařízšké dohody o klimatu. Elon Musk, kterého Trump jmenoval jedním ze svých poradců, tak na celou věc reagoval odchodem. Situaci komentoval na svém Twitterovém profilu následovně: Opouštím prezidentskou radu. Změna klimatu je skutečná. Odejít z Pařížské dohody není dobré pro Ameriku ani svět.“