Elektrická motorka Harley Davidson bude už příští rok

Elektrická motorka Harley Davidson bude už příští rok

05. května 2018

Je pár značek, od kterých by nikdo neočekával, že se někdy odkloní od tradičních spalovacích motorů a přejdou na elektřinu. Jednou z nich je americká motocyklová legenda Harley-Davidson. Jenže je nová doba.

Tahle zpráva přišla do světa už v roce 2010. To Harley-Davidson vytvořil speciální projekt LiveWire, což byl elektrický Harley, který objel zeměkouli v jakési roadshow. Odborníci, novináři i obyčejní lidé se mohli svézt na elektrickém motocyklu značky, která byla vždy známá svými bublajícími motory se spotřebou oleje větší než benzínu.

Tehdy to ovšem byl jen koncept a testoval, co na něj všichni ti lidé řeknou. Bude to propadák? Nebo nadchne? A jak to vypadá, elektrický Harley LiveWire všem vyrazil dech!

Už za 16 měsíců se stane tenhle projekt realitou v sériovém provedení. Samozřejmě, že to není ve světovém kontextu, kdy tu máme už desítky (možná i stovky) firem, které nabízejí elektrické motocykly, taková velká zpráva. Je to ale něco úžasného při představě, jak i ta představa mohutného chlapa na gigantické motorce s hřímajícím motorem může vzít rychle za své.

Co můžeme očekávat? To se zatím neví. LifeWire měl olejem chlazený elektrický motor o výkonu 74 koní. Akumulátory usazené místo motoru a nádrže dokázaly zabezpečit dojezd maximálně na 80 km. A to by byl problém, protože Harley-Davidson nestaví motorky pro denní ježdění ve městě na pracovní schůzky.

Také při roadshow vyplynulo, že dvojnásobný dojezd je minimum, co zákazníci dokážou skousnout. A tak očekáváme, že právě hodnota 160 km bude tou mezní, se kterou americká značka vyjde ven.