Anglická královna řekla ne plastu. Přestane se používat ve všech jejích sídlech

Anglická královna řekla ne plastu. Přestane se používat ve všech jejích sídlech

16. března 2018

Slavný britský filmař sir David Attenborough je jeden z největších podporovatelů udržitelného způsobu života a ekologického přístupu k planetě. Dokazuje to nejen svými nádhernými přírodovědnými filmy a seriály, ale také svou každodenní činností.

Naposledy to dokázal v polovině letošního února, když přesvědčil královnu Alžbětu II., aby přestala používat ve svých palácích o dalších sídlech plastové výrobky, které nejsou bezpodmínečně nutné k provozu.

Návštěvníci v Buckinghamském paláci díky tomu mohou zapomenout na takové samozřejmosti, jako jsou brčka na srkání nápojů nebo plastové šálky, lžičky a kelímky. Nadále a až do odvolání bude královna a její okolí používat k těmto účelům již jen porcelán, k němuž nově přibyly ještě výrobky z recyklovaného papíru – ty jsou také přijatelné.

Anglický deník Daily Telegraph tvrdí, že k této změně panovnici přiměl právě Attenborough a jeho filmy. Tento jednadevadesátiletý dokumentarista, herec a režisér je už přes 60 let spjatý s popularizací přírody Británie i celého světa. Jeho legendárním díle se stala třináctidílná série Life on Earth z roku 1979, šlo o dílo, které ovlivnilo vlastně všechny další filmaře, kteří se pokoušeli točit o přírodě. Stalo se vlastně jakýmsi zlatým standardem, k němuž se celý tento žánr od té doby vztahuje.

Attenborough ale neusnul na vavřínech a pokračoval dalšími stejně slavnými a kvalitními sériemi – dvanáctidílnou The Living Planet nebo The Trials of Life. Roku 2017 ohromil v té době již devadesátiletý filmař svět obrazově velkolepou sérií Blue Planet II.

A právě v něm se také intenzivně věnoval tématu plastového odpadu, který ničí moře a život v něm. Tento pořad si zamilovala i královna, a když se s režisérem setkala, oba se na téma plastového odpadu intenzivně bavili – výsledkem je zákaz používání plastů v královských zařízeních, který přichází v té nejdůležitější době. Právě tento týden totiž upozornila významná studie vydaná v odborném časopise Frontiers in Marine Science, jak moc jsou oceány plastem kontaminované – a že za to může neobnovitelný způsob života západní civilizace.

V tělech téměř tří čtvrtin ryb, které žijí v hlubinách oceánu, totiž našli vědci plastové částice. Studie vychází z průzkumu 233 ryb vylovených v severovýchodní části Atlantiku v hloubce až 600 metrů. Mnohé ryby podle autorů práce spolkly i několik drobných částí plastu a třeba v žaludku 4,5 centimetrů dlouhé rybky z čeledi lampovníkovitých vědci objevili 13 kousků. Celkem bylo ve vnitřnostech ryb nalezeno 452 úlomků plastů a tedy v průměru 1,8 kusu na rybu.

Vědci zjistili, že plast spolklo 73 procent ryb, což je jeden z největších ohlášených výskytů ve světě. Zkoumané druhy jsou důležitým zdrojem potravy pro mnoho velkých dravců, jako jsou delfíni, tuleni, tuňáci a mořští ptáci. Kontaminace může představovat hrozbu také pro lidské zdraví, protože se dostává do potravinového řetězce. Ryby vstřebaly rovněž znečišťující chemikálie, které se na plasty buď nalepily v moři, nebo pocházejí už z výroby.

Vědci prozkoumali rovněž povrchové vody Atlantického oceánu, z testů 2400 litrů zjistili koncentraci 14 kousků plastů na 100 litrů vody. Plasty nalezené v rybách byly velmi podobné těm v povrchových vodách. Devadesát osm procent mikroplastů v rybách a 99 procent plastů objevených ve vzorcích vody byly klasifikovány jako vlákna, zbytek tvoří zploštělé části plastických hmot.

Zdroj: Independent, České noviny, Daily Telegraph

Podívejte se na trailer k Blue Planet II.