Nové akumulátory od Toshiby: na 320 km dobito za 6 minut

Nové akumulátory od Toshiby: na 320 km dobito za 6 minut

09. listopadu 2017

Vývoj akumulátorů jde velmi rychle kupředu. Společnost Toshiba představila novinku, která by mohla změnit úplně všechno. Jde o akumulátory, které se dobijí na plnou kapacitu za pouhých šest minut.

Největší překážkou rozvoje elektromobility jsou akumulátory. Jejich kapacita není dostatečná, ale hlavně doba dobíjení je příliš velká. Jet z Prahy do Brna jen s polovičním nabitím akumulátorů by se prostě nemuselo vyplatit. Člověk by se zasekl v kolonách i na nabíječce. Možná i ty kolony by trvaly kratší dobu než dobití současných vozidel.

Jenže v budoucnu se už budou moct některé vozy dobíjet stejně rychle jako tankuje klasické auto se spalovacím motorem. Toshiba už v roce 2008 představila produkt svého dlouhodobého vývoje uskladnění energie – akumulátor SCiB, který měl velkou výdrž a rychlé nabíjení. Ovšem samozřejmě jen na tehdejší dobu. Mohli jsme tyto akumulátory najít třeba v Mitsubishi i-MiEV.

Nyní představená druhá generace používá místo uhlíkových anod, jaké nalezneme ve všech Li-On akumulátorech, speciální anody ze slitiny oxidu titanu a niobu. Společně s několika dalšími vylepšeními dává dohromady akumulátor kapacitu 32 kWh, což je u standardního elektromobilu dojezd na 320 km, a hlavně nabití za pouhých šest minut. Při nízkých teplotách kolem nuly se pak tato doba prodlouží na deset minut.

Životnost je laboratorně zkoumána a zatím se ukazuje, že po pěti tisíci nabití klesla kapacita o 10 %. V současné době probíhají další testy a ladí se akumulátor, aby bylo možné jej sériově vyrábět.

Zdroj: Toshiba