TZ | 1. 4. 2019

Poslední šance získat podporu na nový kotel. Kotlíkové dotace budou končit

Na apríla se odstartuje poslední možnost získat kotlíkovou dotaci. Kraje postupně otevřou výzvy, které poběží převážně do podzimu letošního roku. Stát má připraven balík více než tří miliard korun.

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že žádosti lze podat elektronicky, bez front před krajskými úřady. Podpora na nový kotel a jednu domácnost může být až 127 500 korun. Vůbec poprvé však nelze získat podporu na kotle spalující uhlí. Zelenou mají instalace tepelných čerpadel, kotle na biomasu nebo plynové kondenzační kotle. 

Ministr Brabec: S výměnou neotálejte! 

„Apelujeme na občany, aby s výměnou starého kotle na pevná paliva neotáleli. Kotle 1. a 2. emisní třídy budou muset domácnosti vyřadit z provozu už za tři roky a toto jsou zatím poslední peníze, které můžeme občanům na výměnu starých kotlů poskytnout. Výhodnější podmínky už nebudou,“ vyzval ministr životního prostředí Richard Brabec k výměně systémů vytápění veřejnost. Ministerstvo počítá, že se povede vyměnit více než 30 tisíc starých kotlů, které se podílejí na lokálním znečištění, za ekologičtější řešení. 

Právě na zákaz starých kotlů a poslední možnost jejich výměny s kotlíkovou dotací bude občany upozorňovat i nová kampaň, kterou spouští ministerstvo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR v pondělí 1. dubna. 

Nemáte dost peněz? Zvolte bezúročnou půjčku 

„Výsledkem bude čistší a zdravější ovzduší pro všechny. Opět se zaměříme na domácnosti v prioritních lokalitách, kde je ovzduší kvůli používání nevyhovujících kotlů nejvíce znečištěné a dopad na zdraví lidí nejhorší,“ dodává ministr Richard Brabec. Stát podpoří právě v těchto lokalitách domácnosti, které budou mít zájem o výměnu systému vytápění, bonusem 7 500 korun. V ekonomicky slabších krajích, konkrétně v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském, budou mít navíc domácnosti možnost využít tzv. kotlíkové půjčky. Výhodné, bezúročné půjčky si vyřídí na obci a v kombinaci s kotlíkovou dotací z ní výměnu kotle zaplatí. 

Další peněžní bonus až 20 000 korun lidé získají například díky kombinaci kotlíkových dotací s programem Nová zelená úsporám. Ministerstvo určilo pro každý kraj částku, kterou může na třetí vlnu kotlíkových dotací pro své občany získat, a zároveň stanovilo počty kotlů, jež za tyto prostředky musí v kraji vyměnit. Finální podobu kotlíkových dotací pro své občany si ale kraje tvoří samy, proto se podmínky mohou lišit. Dané jsou pouze některé povinné podmínky, jako je například výše dotace či ekodesign u všech nových kotlů. 

V první a druhé vlně kotlíkových dotací lidé vyměnili již 48 000 kotlů a dalších 12 800 výměn je v realizaci. Celkem bylo domácnostem proplaceno 5,25 miliardy korun. Největší zájem byl o dotace na tepelná čerpadla. 

Zdroj: MŽP (redakčně upraveno), foto MŽP