Tomáš Vondra | 21. 2. 2019

Solární origami zajistí zelenou energii i lidem v panelácích. Konečně

Lidé, kteří žijí v panelácích nebo klasických městských činžácích, jsou často frustrovaní, že se nemohou zapojit do obnovitelné vlny, které v posledních letech mění svět. Solární panely se sice skvěle hodí do rodinných domků, ale pro normální „velké” domy zatím úplně vhodné nejsou.

Tohle všechno teď hodlají změnit designéři z australské společnosti Prevalent. Vymysleli solární panely, které jsou použitelné právě v obyčejných bytech. Pojmenovali je Solgami, podle japonských papírových skládaček origami. Ne náhodou, právě prostorová geometrie, neboli topologie, je tím, co dělá z této technologie něco výjimečného.

Solgami nesníží světelnost v místnosti

Cíl je prostý: solární panely uvnitř oken, které budou získávat energii, ale přitom nezhorší světelné podmínky v domácnosti. Solgami toho dosahují tak, že jejich tvar dokonce zvětšuje množství světla, které se dostává do bytu - odráží se totiž pod předem definovanými úhly od panelů tak, že světelnost v bytě vůbec neutrpí.

„Chceme změnit města na místa, kde se energie vyrábí, nejen spotřebovává,” komentoval myšlenku Solgami architekt Ben Berwick, který je ředitelem společnosti Prevalent. Na vývoji prototypu spolupracuje s japonskými experty - právě Japonsko v současné době vyvíjí ty nejpokročilejší typy solárních panelů.

Pomoc s růstem spotřeby energie ve městech

Berwick argumentuje logicky: většina světové populace už dnes žije ve městech a v budoucnosti podle většiny prognóz bude tento trend ještě více růst. To znamená, že z vesnic bude potřeba dopravovat do metropolí stále více elektřiny, což je při ztrátovosti tohoto procesu nesmyslné. Kdyby si města dokázala vyrobit alespoň část energie sama, nesmírně by jim to pomohlo; i kdyby to bylo třeba jen pro klimatizace, které v našem stále více globálně teplejším světě budou potřeba pořád víc.

S myšlenkou solárních oken se samozřejmě pracovalo už dříve, nejde o nic nového. Zatím ale všechny prototypy trpěly stejným problémem: zhoršovaly světelné podmínky uvnitř, což zjednodušeně znamená, že bylo pak uvnitř mnohem méně světla. „Když dáte na okno něco, co sníží množství světla uvnitř o padesát procent, abyste tak získali trošku elektřiny, nedává to moc smysl,” uvedl Berwick. Design Solgami to ale dokáže změnit. „Solgami dělá z vašeho obýváku příjemnější místo k životu,” dodal Berwick.

Jak to celé funguje?

Tvar je založený na tom, že světlo se mezi panely, které systém tvoří, odráží tak, aby se pak dostalo do místnosti, a současně se dá z odraženého světla získat více energie. To také znamená větší odrazovou plochu, takže okna vyrobí více energie než dřívější „ploché” typy panelů.

Celý nápad má zatím jen jeden problém: cenu. Velká plocha panelu, špičková kvalita technologie i design zatím naznačují, že tohle si nebude moci (bez nějakých teoretických dotací) dovolit úplně každý.

Cenu (snad) sníží velké korporace

Cenu zatím společnost neuvedla, ale má už vytipované budoucí zákazníky: měly by to být velké společnosti, které provozují kancelářské budovy. Právě ty mají často velká okna, podle odhadů Prevalentu by mohla taková budova získávat z jejich žaluzií, pokud by jimi byla vybavená každá kancelář, drtivou většinu energie, která je potřebná pro její provoz.

Nasazení v kancelářských budovách by také mohlo do budoucna cenu této technologie snížit natolik, že by se stala dostupnou i pro běžné lidi.

Zdroj: Fast Company