Baterie při blackoutu zachránily fabriky, nemocnice i lednice běžných domácností

Decentralizace energetiky přináší nejen finanční výhody, ale především bezpečnost a určitou míru soběstačnosti při podobných událostech, jako byl dnešní blackout.

Hrozby spojené s energetickými výpadky už nejsou jen hypotetickým scénářem, což potvrzuje dnešní aktuální situace v ČR. Od drobných přerušení napájení až po rozsáhlé blackouty – výpadky elektřiny mohou mít vážné důsledky pro domácnosti, firmy i veřejné instituce. Právě proto stále více subjektů investuje do bateriových úložišť energie. Jejich hlavní výhoda? Okamžitá připravenost k zajištění chodu i v případě, že se rozvodná síť zcela odmlčí.

„Dnešní výpadek proudu v části České republiky opět poukázal na potřebu moderních energetických řešení, která mohou těmto situacím efektivně předcházet. Akumulace energie prostřednictvím bateriových úložišť hraje klíčovou roli nejen při stabilizaci přenosové soustavy, ale také při zajištění spolehlivého zálohování pro důležité odběratele, jako jsou klíčové společnosti, státní instituce nebo obce,“ říká Petr Foitl, CEO Solar Global Energy.

Bateriové úložiště energie (tzv. BESS) slouží především jako záloha pro případ výpadku dodávek ze sítě. A právě v krizových situacích, jako je blackout, kdy je běžné zásobování elektřinou přerušeno na hodiny či dny, může jít o klíčový rozdíl mezi zvládnutím situace a kompletním kolapsem provozu. Díky bateriím je možné zajistit nouzový chod osvětlení, IT technologií, bezpečnostních systémů, zdravotnických přístrojů či zásobování vodou.

„Pro firmy, obce nebo nemocnice je to otázka kontinuity služeb, bezpečnosti a někdy i lidských životů. Pro domácnosti pak často otázka pohodlí, tepla, vody nebo možnosti komunikace v době výpadku,“ upozorňuje Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Vedle rozsáhlých blackoutů jsou běžnou realitou také tzv. mikro výpadky – krátké přerušení napájení trvající vteřiny nebo jen zlomky sekund. A přesto mohou způsobit vypnutí serverů, restart výrobních linek nebo ztrátu neuložených dat. Bateriové úložiště dokáže reagovat okamžitě, bez zpoždění, a taková přerušení plynule překlenout.

V kombinaci s obnovitelnými zdroji – typicky fotovoltaikou – navíc umožňuje bateriové úložiště přejít do tzv. ostrovního režimu. Tedy být zcela nezávislý na distribuční síti. To je výhodné nejen v krizových situacích, ale i z hlediska dlouhodobé energetické soběstačnosti a úspor.

Baterie rodinné i průmyslové

Zatímco dříve byla podobná zařízení výsadou velkých firem, dnes už existují kompaktní bateriové systémy i pro rodinné domy. Umožňují využívat vlastní solární energii i po západu slunce, chrání spotřebiče a poskytují jistotu, že ani v době výpadků nezůstane domácnost ve tmě a bez proudu.„V době rostoucí závislosti na elektřině a zvýšených rizik spojených s výpadky je bateriové úložiště nejen technologickým řešením, ale i strategickou investicí do bezpečnosti. Ať už jde o mikro výpadky, nebo krizové black outy, jedno je jisté: být připraven se vyplácí,“ dodává Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Bateriová úložiště umožňují nejen vyrovnávat výkyvy v dodávkách a spotřebě energie, ale také zajišťují energetickou bezpečnost a odolnost v době nečekaných odstávek. Z ekonomického hlediska představují úložiště dlouhodobě výhodné řešení – jejich provozovatelé mohou díky flexibilnímu řízení spotřeby a ukládání energie optimalizovat náklady, snižovat špičkové zatížení sítě a získávat finanční benefity například z poskytování podpůrných služeb pro energetickou soustavu.

„Bateriové systémy dnes významně podpořily elektrizační soustavu v obou směrech – dopoledne dodávaly chybějící elektřinu a následně, při přebytku, energii akumulovaly. Je zároveň důležité zmínit, že frekvence se v kritickém okamžiku kolem 12:00 odchýlila jen o 47 mHz, což je plně v mezích normy. Výraznou roli při stabilizaci sehrál mezinárodní systém výměny regulační energie aFRR, známý jako PICASSO, díky němuž bylo možné exportovat až 1200 megawattů – výkon srovnatelný s jedním blokem jaderné elektrárny Temelín. Pro další rozvoj obnovitelných zdrojů a decentralizované energetiky je proto zásadní posilovat přeshraniční propojení, která v takových situacích hrají klíčovou roli,“ dodává Foitl.

Události, jako je dnešní výpadek, jsou podle něj dalším impulsem, proč je nezbytné urychlit rozvoj moderních technologií a investice do akumulace energie a chytrých řešení. Na své si ale přišli i zákazníci z řad provozovatelů solárních elektráren, kteří dnes díky dálkovému řízení přispěli ke stabilizaci sítě.

„Byli jsme schopni jejich výrobu v kritický moment snížit a tím pomoci soustavě. Solar Global Energy je připravena přispět svými zkušenostmi a řešeními k tomu, aby se naše energetická infrastruktura stala spolehlivější, udržitelnější a lépe připravená na budoucí výzvy,“ uzavírá Foitl.

Chybou technická závada vodiče

Rozsáhlý blackout, který postihl Prahu, severní a východní Čechy a další části České republiky, vyřadil z provozu v daných oblastech domácnosti, firmy i hromadnou dopravu. Dle dostupných informací šlo o technickou závadu spojenou s pádem fázového vodiče v rámci přenosové soustavy. Nešlo tedy o problém způsobený obnovitelnými zdroji energie.

„Velký výpadek elektřiny jde na vrub technické chybě na přenosovém vedení. Obdobně jako nedávno ve Španělsku nejde tedy o problém způsobený obnovitelnými zdroji energie. Naopak, zelená energetika ruku v ruce s akumulací energie a digitalizací pomáhá zvyšovat odolnost sítě a je tak součástí energetické bezpečnosti. Klíčem ke stabilním dodávkám je tak decentralizace, která musí jít ruku v ruce s digitalizací,” říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. Ocenit je podle něj třeba reakci ČEPS i distribučních společností, které rychle obnovily dodávky elektrické energie.

„K výpadku došlo v důsledku technické závady. Bez proudu bylo půl milionu odběrných míst, nyní se to týká asi dvou tisíc. Já jsem rád, že systém fungoval, jak má,“ uvedl po svolání krizového štábu premiér Petr Fiala (ODS). Vláda ubezpečuje, že se nejedná ani o kybernetický útok, a že se zaměří na předcházení podobných situací v budoucnu.

„Správně navržená sestava vlastních zdrojů energie doplněných o bateriové úložiště může v případě výpadku elektřiny zásobovat domácnost nebo firmu i několik hodin. Moderní technologie pak v takovém případě pomohou nejen zachovat plynulý provoz a komfort života, ale také zamezit potenciálním škodám na zdraví a majetku,” říká Sedlák k možnostem ochrany před výpadky sítě.

Bateriová úložiště podle dat Solární asociace loni doplňovala přes 80 procent všech nových domácích střešních fotovoltaik a přes 50 procent firemních instalací. Česká republika je zejména v segmentu domácností jedním z nejvýznamnějších trhů v Evropě. Naopak v instalaci velkých baterií využitelných třeba pro poskytování služeb výkonové rovnováhy, Česko potřebuje dohnat rozvoj akumulace způsobený průtahy s implementací evropské legislativy.

Aktuálně je v Česku v provozu přes 2 000 megawatthodin baterií v rezidenčním i firemním sektoru. Podle vládou schváleného plánu NKEP má Česká republika mít v roce 2030 bateriová úložiště o instalované kapacitě 3 500 megawatthodin. Podle studie Energie budoucnosti: Jaké mohou být cesty české dekarbonizace zpracované Svazem moderní energetiky ve spolupráci s think-tankem Fakta o klimatu by instalovaná kapacita bateriových úložišť mohla být až 5 800 megawatthodin v roce 2030 a 6 800 megawatthodin v roce 2035.

Aktualizováno v 18:45

Úvodní foto: TZ Aspen