Z Česka se stává velmoc v papírových reaktorech. V plánu je už šest nových jaderných elektráren

Jedním z projektů je atomová elektrárna v místě stávající uhelné teplárny Tušimice II. ČEZ nyní podal projekt pro posuzování vlivu na životní prostředí.

V Tušimicích by měla stát další jaderná elektrárna, která bude poskládaná z malých modulárních reaktorů (SMR). Společnost ČEZ před několika dny podala projekt pro zahájení procesů posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) na Ministerstvu životního prostředí. Celkový maximální instalovaný výkon elektrárny by měl být 1500 megawattů, což by znamenalo hned několik malých jaderných reaktorů společnosti Rolls-Royce, jejiž se ČEZ stal letos na jaře akcionářem.

„Tušimice jsou dobrým místem pro stavbu malých modulárních reaktorů. Jde o dostatečně velký a zasíťovaný průmyslový pozemek, kde už dnes funguje uhelná elektrárna. Je tak logické do budoucna nahradit tuto uhelnou elektrárnu čistým bezemisním zdrojem,“ komentuje pro Obnovitelně.cz tiskový mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Uhelná teplárna Tušimice II je jednou z posledních fungujících uhelek. Provoz v sousedním Prunéřově byl ukončen v roce 2020 a termín ukončení provozu Tušimic zatím oficiálně nebyl oznámen, podle informací z projektu výstavby SMR se ale předpokládá, že k tomu dojde v roce 2030.

Teplárny ale zůstanou funkční i po ukončení uhelného provozu, a to jak Tušimice, tak Prunéřov. „Dnes budujeme v obou lokalitách nové teplárny, zejména na plyn. Plyn je ale v Evropě pouze přechodné médium, do budoucna tak bude nutné i plynové zdroje nahradit bezemisními, a právě malé modulární reaktory mohou být výborným zdrojem tepla. Stále ale musíme dokončit celou řadu průzkumů, stejně jako projít všemi povolovacími procesy, abychom zde jaderný zdroj mohli postavit,“ dodává Gazdík.

Když vše půjde podle navrhovaného projektu, tak by v Tušimicích v roce 2034 měla začít výstavba prvního malého modulárního reaktoru, která by mohla být dokončena v roce 2038. Ve zveřejněném projektu společnost předkládá instalaci jednoho až šesti jaderných reaktorů SMR. Předpokládá nepřetržitý provoz elektrárny a k chlazení bude využívat a čerpat vodu z Ohře nad vodní nádrží Nechranice.

Reaktory zatím jen na papíře

Nejedná se o první areál, ve kterém by měly stát malé modulární reaktory. Již na podzim zažádal ČEZ o posouzení vlivu na životní prostředí pro výstavbu dvou nebo tří SMR v Temelíně. Zvažují se také Dětmarovice a kromě společnosti ČEZ se malými jadernými reaktory zabývá také Sokolovská uhelná, která loni začala s podporou amerických společností připravovat projekt ve Vřesové.

V Polsku se o výstavbu malých jaderek začala zajímat společnost Orlen, která se chystá vybudovat přinejmenším dvě nové malé atomové elektrárny. Edvard Sequens, energetický odborník ze společnosti Calla, pro Obnovitelně.cz vysvětluje, že nelze vyloučit, že se Orlen nezaměří na výstavbu SMR i v České republice. Kdyby měly všechny projekty vyjít, mohlo by to znamenat, že v Česku bude minimálně šest jaderných lokalit.

„Malujeme si lokality na mapě, ale nemáme pro ně ještě ani hotové reaktory. Nakonec to může dopadnout i tak, že budeme mít sice velkou spoustu jaderných lokalit, ale samotné malé modulární reaktory zatím pouze na papíře,“ popisuje Sequens. Upozorňuje, že žádná z technologií SMR ještě nebyla uvedena do provozu, což může přinést významné komplikace z hlediska prodlužování termínů i prodražování ceny.

„Budou menší, ale nebudou levnější, než jsou velké jaderné elektrárny. Možná, že až jich bude stát několik desítek, pak se začne snižovat jejich cena, ale přesto bude stále o 10 až 15 procent vyšší v přepočtu na vyrobenou elektřinu, než u velkých elektráren,“ dodává.

Sequens kritizoval už na podzim podané oznámení o výstavbě SMR v areálu Temelína. Malé modulární reaktory o výkonu 470 megawattů už podle něj rozhodně nejsou „malé“, ale jsou srovnatelné s jadernými reaktory v Dukovanech. Pro představu, jeden dukovanský blok má aktuálně výkon 512 megawattů.

Společnost Rolls-Royce má ale možná na vývoj ještě dostatek času, celý projekt musí projít složitým a zdlouhavým povolováním a aktuální peripetie s podepisováním smluv dukovanské jaderné elektrárny dokazují, že samotná výstavba nemusí být tou nejtěžší a nejzdlouhavější částí procesu.

Úvodní foto: Tisková zpráva ČEZ