
Sdružení SolarPower Europe vyloučilo Huawei kvůli vyšetřování podezření z korupce
Krok souvisí s probíhajícím vyšetřováním čínské skupiny kvůli podezření z porušení pravidel lobbingu. Společnost byla také vyloučena z prostor Evropského parlamentu.

Kristýna Čermáková
10. 5. 2025
Huawei čelí sílícímu tlaku ze strany evropských institucí a průmyslových asociací poté, co byla v březnu obviněna z pokusu o uplácení poslanců Evropského parlamentu. Belgická policie tehdy provedla razie v kancelářích lobbistů Huawei v několika zemích Evropské unie, během kterých zabavila řadu dokumentů.
Nyní společnost na to konto ze svých řad vyloučila i velká fotovoltaická asociace SolarPower Europe (SPE). Firma dosud patřila k jejím nejvýznamnějším členům, přispívala částkou nejméně 60 tisíci eur ročně a vedla klíčové pracovní skupiny.
Je to vůbec poprvé, co skupina SolarPower Europe někoho ze svých řad vyloučila. „Představenstvo orgnaizace SolarPower Europe o vyloučení společnosti Huawei rozhodlo 28. dubna 2025,“ uvedl mluvčí skupiny pro Euroactiv. Je navíc možné, že další lobbistická sdružení se k SPE přidají. Například energetické sdružení Eurelectric zvažuje pozastavení členství Huawei na nadcházejícím zasedání v červnu.
Podle mluvčího SPE organizace jen postupuje v souladu s vlastními stanovami. „Rozhodnutí přichází v kontextu rozhodnutí Evropské komise omezit schůzky se sdruženími, jejichž je Huawei členem,“ uvedl pro server PV Magazine.
Společnost Huawei zatím oficiální vyjádření k celé situaci nevydala. Na svém webu má přitom prohlášení o boji proti korupci. „Podle společnosti Huawei úplatkářství a korupce poškozují spravedlivou tržní soutěž a ohrožují rozvoj společnosti, ekonomik a podniků... Společnost Huawei uplatňuje vůči úplatkářství a korupci přístup nulové tolerance,“ uvádí na svém webu.
„Během obchodní spolupráce společnost Huawei vyžaduje, aby všichni její partneři dodržovali protikorupční politiku a také aby dodržovali smluvní ustanovení a příslušné zákonem povolené postupy dohledu a kontroly, aby se předešlo nevhodnému chování,“ požaduje společnost Huawei.
Vyšetřování europoslanců
Podle informací nizozemského webu Follow The Money je do případu zapleteno přibližně 15 současných i bývalých europoslanců, kteří měli od zástupců Huawei přijímat dary, placené cesty, vstupenky na sportovní akce nebo hotovost.
Belgická prokuratura vyšetřuje, zda nebyla porušena pravidla lobbingu a zda nedošlo k systematickému zneužívání diplomatické imunity. Vyšetřování navazuje na širší kauzu, takzvanou Qatargate z roku 2022, a zahrnuje i žádosti o zbavení imunity některých poslanců.
Huawei byla krátce po zveřejnění podezření v březnu tohoto roku vyloučena z prostor Evropského parlamentu a Evropská komise následně zakázala svým úředníkům setkávat se se zástupci firmy.
Podle zjištění serveru Euractiv je Huawei členem více než 50 evropských organizací a aktivně se zapojuje do vnitřních pracovních skupin, kde se formují společné postoje k připravované legislativě. V oblasti obnovitelných zdrojů je firma klíčovým hráčem, zejména v segmentu střídačů pro solární panely, kde drží až třetinový podíl na evropském trhu.
Vyjádření společnosti Huawei zjišťujeme.
Úvodní foto: X-SHLIED, CC BY-SA 4.0