Jakub Šiška | 26. 4. 2017

Petrolejáři zahradníky: ExxonMobil chce řasou nahradit ropu

Zde nebude řeč o těch, které zkrášlují ženské oči, ale o těch, které rostou ve vodě a které nemají rádi milovníci koupání. Vodní řasy jsou totiž podle odborníků zázrakem přírody, který má netušený potenciál v potravinářství, medicíně i energetice.

Už samotné označení řasa je velice mnohoznačné. Vědci dosud spočítali kolem 60 tisíc druhů těchto vodních organismů, jejich skutečný počet však odhadují až na 200 tisíc. Jsou známy mikrořasy o velikosti jedné nebo dvou buněk, ale i makrořasy, dosahující až nepředstavitelných rozměrů. Například obr jménem Macrocystis pyrifera dosahuje délky až 60 metrů a hmotnosti 25 tun. Mimo tropické oblasti se vyskytuje v pobřežních vodách všech kontinentů a už roky se využívá v potravinářství. A aby byla klasifikace ještě zamotanější, k řasám se řadí i známé sinice, což jsou vlastně bakterie, vyskytující se nejen ve vodě, ale i v pouštích nebo v polárních oblastech.

Vodní řasy obsahují řadu důležitých minerálních látek, zejména vápník, fosfor, jod, draslík nebo magnesium. Lidé je proto využívají už po staletí jako hnojivo, krmivo pro zvířata, k přímé konzumaci i v lékařství. V posledních letech proniká využití řas i do dalších oblastí – některé firmy z nich např. šijí oblečení, jiné je používají jako surovinu pro tzv. bioplasty, další se z nich snaží vyvinout palivo nové generace. Schopnost reprodukce řas je údajně tak velká, že umožňuje jejich prakticky neomezené využití. Pro výzkum v této oblasti se dokonce vžil i nový název – algologie. 

Revoluce v energetice

Na možnosti energetického využití řas pracuje v současnosti řada vědeckých týmů po celém světě, často s podporou vlád nebo různých nadací. Není divu: americké ministerstvo energetiky odhaduje, že plocha 15 000 čtverečních mílí řas (o něco menší, než Švýcarsko) může nahradit veškerou ropu, která se v současnosti v USA spotřebuje. Pro porovnání: pokud by se k tomuto účelu měla využít kukuřice, bylo by třeba osít plochu 4x větší, než je rozloha Spojených států.

Základem pro výrobu paliva z řas je poznání, že po usušení těchto vodních rostlin tvoří zhruba polovinu jejich hmotnosti lipidy. Z nich lze, podobně jako z kukuřice, řepky nebo dalších plodin, získávat oleje a ty následně zpracovat do podoby různých paliv. Na tom, jak to udělat, bádají mimo jiné i čeští vědci. „Pokud řase zabráníme v tom, aby se dělila, tak získáme velikou buňku, která bude de facto plná tuků nebo škrobů, což se dá použít buď na produkci bioethanolu nebo biodieselu“ říká Kateřina Bišová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd v Třeboni. Palivo, získané touto cestou, je velmi podobné leteckému benzínu. Nyní je otázka, jak celý proces optimalizovat tak, aby byl průmyslově využitelný.

Mimořádnou předností řas je to, že k jejich získávání není potřeba zemědělské půdy. Na rozdíl od polních rostlin nevyžadují ani velké množství čisté vody – postačí jim i voda odpadní. K tomu rostou až 10x rychleji než rostliny na polích, což znamená, že je možné je sklízet kontinuálně a nikoli pouze jednou za rok. Studie navíc ukázaly, že vodní řasy umí přijmout velké množství oxidu uhličitého a převést jej na kyslík nebo biomasu, čímž de facto řeší problém tzv. skleníkového efektu.

Do výzkumu jdou miliardy dolarů

S průmyslovým pěstováním řas začaly v posledních letech desítky firem (jen v USA zhruba 20). Jsou mezi nimi jak velké nadnárodní koncerny, tak malé start-upy, které vznikly při různých výzkumných pracovištích (viz následující článek). Jedním z největších investorů v tomto oboru je americká firma Sapphire Energy (jejím podílníkem je i Bill Gates) - do vývoje řas pro palivové využití dala 900 milionů dolarů. V poušti ve státě Nové Mexiko vybudovala umělou nádrž o rozloze 120 hektarů. Za intenzivního slunečního svitu, ve slané vodě a za umělého přísunu oxidu uhličítého zde řasy produkují olej, který z nich lze po „sklizni“ vylisovat a dál zpracovat na palivo nebo pro průmyslové využití. Díky suchému klimatu a slunečnímu záření v průměru 9 hodin denně je možné sklízet řasy každých 14 dní po celý rok. Během testovacího provozu firma prý firma vyladila všechny důležité parametry a příští rok chce začít s komerční produkcí. Musí si ale pospíšit, protože v patách má další konkurenty. Například petrolejářský gigant ExxonMobil dal do výzkumu řas 600 milionů dolarů a pracemi na palivu z řas se chlubí reklamami v novinách.Zdroj: vlastní