Martin Prax | 24. 9. 2020

Jedna z největších solárních střech v Česku vyrostla v Brně na technologickém centru

Společnost Thermo Fisher Scientific, světový lídr v produktech pro vědu, oznámila dokončení střešní solární elektrárny, díky které její brněnské technologické centrum získá ještě více energie obnovitelných zdrojů.

Technologické centrum globální vývojové společnosti Thermo Fisher Scientific sídlí v Brně na Černovických terasách. O vývoj a výrobu analytických přístrojů určených pro vědu, především pak na elektronové mikroskopy a spektrometry, se zde stará téměř 1 200 odborníků. Zejména o specialisty v oblasti vývoje softwaru, fyziky, elektroniky, konstrukce, ale také logistiky. Firma patří k největším exportérům v kraji a v dlouhodobě patří mezi nejžádanější zaměstnavatele v Jihomoravském kraji.

Sluneční energie součástí odpovědného přístupu

Nová solární elektrárna umožní firmě zmenšit svou uhlíkovou stopu, konkrétně sníží produkci oxidu uhličitého o 1 055 tun. Solární elektrárnu o ploše 8 800 m2 tvoří 2 499 solárních panelů, které mají celkový instalovaný výkon téměř jeden megawatt (999,6 kWp). Takový výkon by pohodlně pokryl roční spotřebu zhruba 200 rodinných domů.

„Společenská odpovědnost je s naším podnikáním neodmyslitelně spojena a vychází ze závazků vůči našim kolegům, zákazníkům a komunitám. Za tímto účelem neustále hledáme způsoby, jak můžeme snížit náš celkový dopad na životní prostředí. Jedním z příkladů mohou být právě solární elektrárny, které kromě Brna pokrývají střechy výrobních hal v Hillsboro v Oregonu nebo v Carlsbadu v Kalifornii,“ řekl Petr Střelec, generální ředitel Thermo Fisher Scientific Brno. Firma zároveň před časem oznámila vizi snížit svoji celosvětovou produkci skleníkových plynů do roku 2030 o 30 %.

Slavnostního otevření nové fotovoltaické elektrárny se zúčastnil i 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík, který řekl: „Výstavbou nové solární elektrárny se Thermo Fisher zařadil mezi další velké průmyslové firmy, které se snaží využít plochy svých výrobních hal a ulevit tak životnímu prostředí. Jsem velmi rád, že Thermo Fisher dbá o ochranu životního prostředí a že podniká konkrétní kroky ke splnění našeho společného cíle – snížit emise CO2 v brněnském regionu do roku 2030 o 40 %.“ Memorandum stvrzující tento závazek podepsalo město Brno společně s 37 komerčními partnery v březnu tohoto roku.

Brněnská instalace fotovoltaiky není první zkušeností Thermo Fisher se sluneční energií. Od roku 2018 jsou solární panely instalované na továrně v kalifornském Carlsbad. Ročně vyprodukují 1,1 milionu kilowatthodin a pokryjí tak zhruba polovinu spotřeby podniku. Tamní pobočka využívá také ukládání energie pomocí baterií Tesla, které umožňují maximalizovat místní využití čisté energie.

Mezi odpovědné aktivity Thermo Fisher patří také program Zero waste. Cílem je dostat se na 90% recyklaci odpadů, které vznikají při výrobě a vývoji nových produktů. Firma se například zaměřuje na recyklaci jednorázových rukavic a oděvů, které se používají v laboratořích. Další zelenou iniciativou je podpora zaměstnanců ve využití kol při cestách do práce. Právě brněnská pobočka se může pyšnit oceněním přátelského podniku pro cyklisty.

Mikroskopy pro vývoj solárů

Thermo Fisher nabízí široké portfolio produktů určených pro vědu. Brněnské technologické centrum se zaměřuje na vývoj a výrobu špičkových elektronových mikroskopů a spektrometrů. „Technologie, které v Brně vyrábíme, pomáhají dělat ze světa čistší, zdravější a bezpečnější místo. Elektronové mikroskopy vědcům umožňují zkoumat viry, vyvíjet nové materiály, ale také analyzovat zdraví škodlivé částice ve vzduchu nebo ve vodě. I z těchto důvodů jsme se rozhodli vybudovat solární elektrárnu, jejíž energie bude zcela spotřebována, především pak vzduchotechnikou,“ popisuje Petr Střelec. „Výroba elektronových mikroskopů a spektroskopů vyžaduje extrémně čisté prostředí, na naši vzduchotechniku tedy klademe vysoké nároky. Pro vaši představu – v jednom metru krychlovém běžného vzduchu najdete asi půlmilionu prachových částic. V některých částech naší výroby naleznete na stejném prostoru takových částic jenom 6 000,“ doplnil.

Elektronové mikroskopy z Brna mají přímé využití i při samotném vývoji solárních panelů. Cílem je najít optimální poměr mezi výkonem, spolehlivostí a cenou, k čemuž je potřeba dokonale popsat a pochopit fungování materiálu, který je používán pro solární články. A právě zde přichází řada na elektronový mikroskop a jeho schopnost analyzovat materiál při téměř atomárním rozlišení. Svoji roli také elektronový mikroskop sehrává při kontrole kvality.

Balíček pro malé energetiky

Jednou ze zajímavých produktů Thermo Fisher je balíček od Fisher Scientific. Tato část skupiny se zabývá produkty pro školy nebo studenty. Vedle laboratorních mikroskopů můžete však také najít sadu malých solárních panelů, větrné turbíny, ale také elektrolyzéru pro výrobu vodíku. Balíček "zelených technologií" umožní žákům pochopit, jak obnovitelné zdroje fungují. Hravě tak spojí fyziku, chemii s praktickými experimenty.

Zdroj: TZ Thermo Fisher Scientific Brno

FOTO: Thermo Fisher Scientific Brno