Martin Prax | 28. 7. 2020

Solární energie může domácnostem ušetřit až 27 miliard korun, plánuje Jurečka

Lidovci chtějí na podzim prosadit změny v zákonech, které mají posílit zastoupení obnovitelných zdrojů a čisté energetiky. V Poslanecké sněmovně se bude na podzim projednávat novela energetického zákona a také se připravuje novela zákona o podporovaných zdrojích energie.

Už na lednovém sjezdu strany označil Marian Jurečka energetiku a čisté obnovitelné zdroje za důležitý prvek programu lidovců. Podle Jurečky lze v Česku pro fotovoltaiku využít téměř dva miliony střech. "Pokud by 1,8 milionu obydlených rodinných domů v naší zemi využilo na své střeše fotovoltaiku, přineslo by jim to úsporu až 27 miliard korun ročně,“ uvedl.

„Budeme prosazovat pozměňovací návrhy, které umožní nízko a středněpříjmovým rodinám realizovat investici, která jim dlouhodobě ušetří peníze v rodinném rozpočtu. Zároveň se jedná o řešení, které je šetrné k naší přírodě. Chci, aby energetické úspory a obnovitelné zdroje byly dostupné širokým vrstvám lidí, které o to projeví zájem, a také pro města a obce. Může to přinést nejen velké úspory, ale také tisíce nových pracovních míst v těchto oborech,” doplnil současný předseda lidovců Jurečka.

Dalším důležitým tématem pro podzimní jednání Poslanecké sněmovny je příchod legální možnosti akumulace elektrické energie do baterií, což by mohlo přispět nejen k rozvoji oboru, ve kterém v České republice máme rychle se rozvíjející firmy, ale přispělo by to k větší stabilitě sítě. Pro mnoho obci by baterie mohly být i velmi důležitý prvek kritické infrastruktury. Především tam, kde v zimě bývají časté výpadky po námraze nebo v horských oblastech po silném větru.

„Celý balík opatření máme komplexně a důkladně promyšlen, proto přicházíme s řešením, které je výhodné pro peněženky lidí, naši přírodu, vytváří nová pracovní místa a současně myslí na stabilitu energetické sítě. Zároveň se nejedná o malou domů pro velké hráče v energetice, ale o reálnou pomoc českým domácnostem,“ dodal na závěr Jurečka.

Lidovci a klima

Spojení křesťanských demokratů a ochrany klimatu můžeme nalézt i v sousedním Rakousku. Mladý předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz vytvořil po volbách v roce 2019 vládu s liberální Stranou zelených. Nositelkou zelenýh řešení je superministryně pro změnu klimatu Leonore Gewessler, bývalá ředitelka ekologické organizace. Koalice si dala za cíl dosáhnout do roku 2040 klimatické neutrality. Rakousko má být tedy o 10 let rychlejší než je naplnění vize bezuhlíkové ekonomiky EU. Jedním z opatření, kterými chce vláda redukovat spotřebu fosilních paliv, je podpora solární energetiky.

Jedním z nástrojů je dosažení 100% obnovitelné energetiky k roku 2030. Koaliční dohoda pak obsahuje konkrétní závazky, které k tomu mají Rakousko přivést: jde například o program, díky kterému bude vybudován jeden milion střešních fotovoltaických elektráren. Vláda se zaměří také na teplárenství, ve kterém chce zcela skoncovat se spalováním fosilních paliv. Do roku 2035 mají v teplárenství skončit všechny zdroje spalující uhlí nebo ropu.

Zdroj: kdu.cz

FOTO: AliES