Výzkumný ústav Fraunhofer ISE odhadl technický potenciál plovoucích fotovoltaických elektráren na vodních plochách v Německu na přibližně 56 gigawattů. Mapoval zejména potenciál vodních hladin v bývalých uhelných regionech. Na místech, kde byly kdysi prašné a hlučné doly, mohou vyrůst tiché a čisté solární elektrárny.

Solární panely na vodě vyrobí víc

 Plovoucí fotovoltaické systémy jsou běžné solární panely, které jsou umístěny na plovácích. Takové řešení má několik výhod: solární elektřina vzniká bez ztráty půdy a výroba je vyšší díky chladícímu účinku vody nebo vyšší účinnost využití půdy. Podle kalkulací může vodní fotovoltaika nabídnout výrobu energie o 10-15 % vyšší než u pozemní nebo střešní elektrárny v stejné oblasti. Vedle toho také dochází k menšímu odparu vody během parných letních dnů. Uhelné regiony mají navíc výhodu dobré síťové infrastruktury - není zde problém s vyvedením výkonu k odběratelům elektřiny. Umístění solárních panelů na vodní hladině pak také prospívá samotné vodní ploše: fotovoltaické panely blokují část slunečního světla v dosažení vodní hladiny, takže mohou do určité míry potlačit reprodukci řas.

 Naopak určitými limity pro realizace plovoucích solárních systémů je možné riziko rychlejší degradace elektronických součástí a znečištění od trusu ptáků. Vodní fotovoltaiky je sice asi o desetinu dražší než klasické fotovoltaické elektrárny na zemi. Vyšší investiční náklady však vyrovnává právě lepší výroba.

 Těžba hnědého uhlí v Německu vytvořila okolo 500 umělých vodních děl s celkovou rozlohou 47 251 hektarů. Nejvíce z nich leží v Braniborsku, Sasku-Anhaltsku a Sasku. Fraunhofer ISE na těchto plochách stanovil ve své studii technický potenciál solárních elektráren na 56 gigawattů (GWp). Po odečtení odhadovaných oblastí důležitých pro volnočasové aktivity, cestovní ruch, ochranu přírody a krajiny zůstává ekonomický potenciál 2,74 GWp. Při využití ekonomického potenciálu by plovoucí fotovoltaiky nasytily elektřinou více než jeden milion německých domácností.

 Německo potřebuje pro úspěšné nahrazení uhelných a jaderných elektráren vybudovat přibližně 500 GW fotovoltaických elektráren. V současné době má zhruba 10 % z tohoto výkonu. Klíčové bude využití právě ploch, které přímo nekonkurují jinému využití půdy, typicky zemědělství. Nabízí se tak k využití další vodní plochy, které vznikly po průmyslové činnosti. V Německu je až 4,5 tisíce umělých vodních ploch, které pochází například z těžby stavebních materiálů.

 Plovoucí fotovoltaické elektrárny již vznikají také v Nizozemí. Například společnost BayWa na tamních plochách nainstalovala tři solární projekty s celkovým instalovaným výkonem kolem 25 megawattů (MW) a nyní připravují výstavbu největšího plovoucího solárního parku v Evropě (27,4 MW). Prvenství jim zřejmě nezůstane dlouho. Jiný solární developer oznámil loni plány na přípravu projektu s očekávaným výkonem 48 MW. Má vzniknout také v Nizozemsku na plochách bývalé pískovny.

Zdroje: ise.fraunhofer.de

Článek vznikl za podpory Aliance pro energetickou soběstačnost a European Climate Initiative EUKI.