Kristýna Vobecká | 30. 1. 2020

Soros založí globální univerzitu pro boj s autoritářskými režimy a klimatickou změnou

Multimiliardář a filantropista maďarského původu George Soros oznámil na Světovém ekonomickém fóru, které se konalo v minulém týdnu ve švýcarském Davosu, že vyčlení jednu miliardu dolarů na založení globální univerzitní sítě určené k boji s autoritářskými režimy a klimatickou změnou. Podle jeho slov jsou to dvě největší hrozby pro zachování naší civilizace.

Nová univerzita, nebo také vzdělávací síť, ponese název Open Society University Network a bude platformou pro vzdělávání a výzkum. Univerzita bude otevřena ve spolupráci se Středoevropskou univerzitou a Bard College, které jsou již Sorosem podporovány. Do univerzitní sítě se budou moci zapojit všechny univerzity na světě a bude financována nadací Open Society Foundation, prostřednictvím které multimiliardář finančně podporuje prodemokratické a občanskoprávní projekty. “V rámci dlouhodobé strategie se jako naše nejlepší šance jeví přístup ke kvalitnímu vzdělávání, a to zejména k takovému, které podporuje individualitu prostřednictvím rozvoje kritického myšlení a akademické svobody,“ řekl Soros ke svým plánům, o nichž informovala agentura Bloomberg.  

Klimatická krize, Trump a Facebook

Soros v rámci svého proslovu na Světovém ekonomickém fóru dále řekl, že založení inovativní vzdělávací sítě je přesně to, co svět skutečně potřebuje a označil tuto aktivitu jako nejdůležitější projekt svého života. Uvedl také, že součástí práce globální univerzity bude obrana proti skutečným nebo rádoby diktátorům, kteří vedou národy s největším světovým vlivem. Za takové označil amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože se podle něj pod jeho vedením staly USA autoritářským režimem, dále ruského prezidenta Vladimíra Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. 

Nacionalismus a klimatická změna jsou podle 89 letého podnikatele přitom největšími hrozbami pro naši civilizaci. “S ohledem na klimatickou krizi a celosvětové nepokoje není přehnané tvrdit, že rok 2020 a několik let po něm následujících určí osudy nejen Siho o a Trumpa, ale také osud celého světa,“ dodal. Podle Sorose je Trump také zodpovědný za přehřívání americké ekonomiky a úzce spolupracuje se sociální sítí Facebook, která mu pomohla a znovu pomůže ke zvolení prezidentem.  “Není zde nic, co by je zastavilo, podle mě se utváří dohoda nebo neformální spolupráce mezi Trumpem a Facebookem. Facebook pomůže Trumpovi ke znovuzvolení a Trump bude Facebook chránit,“ upřesnil Soros své podezření. 

Kdo je George Soros a proč mu záleží na osudu světa?

Americký 89 letý multimiliardář se nebojí veřejně vyjádřit svůj názor na fungování světa a také ho finančně podpořit. Ve svých 17 letech odešel z Maďarska a začal studovat na londýnské School of Economics, během studií se živil jako portýr a číšník. Od roku 1969 po přesunu do New Yorku byl investorem na kapitálových trzích a v roce 1992 se o něm svět dozvěděl ve chvíli, kdy se mu investiční činností podařilo devalvovat britskou libru, čímž údajně vydělal přes 1 miliardu dolarů. 

Soros také založil síť nadací Open Society Foundations, která ročně proinvestuje 940 milionů dolarů ve 120 různých zemí po celém světě a v roce 2018 Soros do nadace vložil dalších 18 miliard.  „Open Society Foundations každoročně udělí tisíce grantů skupinám i jednotlivcům, kteří podporují naše hodnoty. Nadace se snaží budovat živé a inkluzivní demokratické systémy, jejichž zástupci jsou zodpovědní svým občanům,“ uvádí OSF na svých stránkách. Soros finančně podporuje levicovou Americkou unii občanských svobod (ACLU) a je také hlasitým podporovatelem Evropské unie. 

Soros je samozřejmě často za své filantropické a finanční aktivity v politice kritizován. Bývá označován jako strůjce globálního spiknutí, ve svém rodném Maďarsku je v podstatě na černé listině a jako původce všech možných liberálních neduhů ve společnosti ho označují také někteří čeští politici. Je také přetřásán jeho židovský původ a různé finanční machinace, jichž se dopustil, aby zvýšil svůj kapitál. Jak vidno, filantropista si z toho nic nedělá a nebojí se veřejně kritizovat nejvyšší politiky a uvolnit další peníze na záchranu světa.

Zdroje: Bloomberg, Lifesitenews, Forbes, OSF