Do obchodu opět se síťovkou: s plastovými taškami skoncovalo už 32 států

16. ledna 2019

Podle studie se každý rok celosvětově použije okolo 500 miliard jednorázových plastových tašek. To je ročně 150 tašek na každého člověka na světě a každou sekundu je jich využito 160 tisíc. Tyto plastové tašky by mohly Zemi obkroužit 4200krát. Bohužel pouze 1–3 % z nich je skutečně recyklováno. Státy proto hledají řešení pro to, aby se plastových tašek mohly systémově zbavit.

Od začátku minulého roku platí v České republice zákaz bezplatného rozdávání plastových tašek v obchodech. Podle předběžného odhadu Ministerstva životního prostředí se tímto nařízením snížila spotřeba jednorázových plastových tašek během roku až o polovinu. Nařízením se Česko řadí k 18 státům, které zakázaly bezplatné rozdávání plastových tašek a jejich odebírání je možné pouze za poplatek. Dalších 32 států však skoncovalo s  plastovými taškami úplně, uvádí to nová studie iniciativy ReuseThisBag.

Zákazy plastových tašek rapidně snižují jejich spotřebu

Polovina plastových tašek je přitom použita v Africe, kde pak často ucpávají odtoky, což vede k přemnožení komárů a šíření malárie. V Evropě skoncovaly s plastovými taškami ve Francii a v Itálii. Z afrických zemí má nejpřísnější restrikce v případě nedodržení zákazu Keňa, kde je každý, kdo tašky prodává, vyrábí nebo importuje, vystaven pokutě ve výši 19 tisíc dolarů a 4 rokům ve vězení.

V Asii, která je největším světovým producentem plastového odpadu, zakázali plastové tašky například v Číně již v roce 2008. Spotřeba plastových tašek zde klesla až o 80 %. V Indii, kde podle studie každá dvacátá kráva umřela následkem požití plastové tašky, platí zákaz již od roku 2002. Plastovou tašku nedostanete dokonce ani coby turista v zemích jako Maroko, Tunisko, Srí Lanka, Nepál nebo Madagaskar.

Spojené státy americké, kde byla studie vytvořena, jsou s omezováním plastových tašek poněkud pozadu. Úplný zákaz mají zatím pouze ve dvou státech – v Kalifornii a na Havaji,

Evropské státy preferují zpoplatnění

Alternativou k úplnému zákazu plastových tašek je jejich povinné zpoplatnění. K tomuto kroku přistoupilo 18 státu, mezi něž patří také Česká republika. Tašky jsou v těchto státech zákazníkům dostupné pouze za poplatek. Plastovou tašku zdarma nedostanete také v těchto evropských zemích: v Polsku, Bulharsku, Slovensku, Řecku, Dánsku, Portugalsku, Rumunsku, Švédsku, Estonsku, Nizozemsku, Velké Británii a v Irsku.

Ukazuje se, že i částečný zákaz přináší výsledky. Irská daň 22 centů za tašku snížila jejich užívání o 90 %. V Portugalsku zavedení poplatku snížilo spotřebu tašek o 85 % a v Dánsku, kde mají nejnižší využívání plastů v Evropě a zákaz platí od roku 2003, mají spotřebu pouze 4 tašky na osobu ročně.

Dalších 17 států má zaveden částečný zákaz plastových tašek v kombinaci s poplatkem za každou plastovou tašku. V Evropě se jedná například o Španělsko.

Ne všichni se chtějí plastových tašek vzdát

Zákaz plastových tašek se však nesetkává pouze s úspěchem, zejména ze začátku, než si zákazníci i prodejci na změnu zvyknou. V Austrálii, kde zakázali plastové tašky v jednom státě a dvou největších maloobchodních řetězcích, došlo dokonce k napadení prodavače nespokojeným zákazníkem v obchodu řetězce Coles. V České republice zase zákaz nedodržují všichni prodejci. Česká obchodní inspekce v roce 2018 provedla přes dva tisíce kontrol a uložila 79 pokut v celkové výši 299 tisíc korun za nedodržování zákazu. Uvádí to zpráva České televize.

Zdroj: ReuseThisBag, Ecowatch, ČT24