Japonští architekti staví mrakodrapy ze dřeva. Mají k tomu 3 dobré důvody

31. května 2018

Když se řekne mrakodrap ze dřeva, většině lidí to přijde jako naprostý nesmysl. Jenže přesto vzniká po celém světě čím dál více vysokých staveb z tohoto materiálu. Proč?

Japonští architekti chtějí změnit svá města v pralesy ze dřeva – a to v podstatě doslova. Japonská stavební firma Sumitomo Forestry oznámila své plány na vybudování nejvyšší dřevěné budovy na světě, 350 metrů vysokého mrakodrapu s pracovním názvem Projekt W350.

Dokončení stavby se plánuje na rok 2041 a jejím hlavním stavebním materiálem by mělo být dřevo – to by mělo tvořit 90 procent všech použitých materiálů, jen 10 procent má být ze železa. Nebude se ovšem jednat o dřevo klasické, na jaké jste zvyklí z lesa nebo chat. V tomto případě musí být použitý zcela nový stavební materiál, dřevo, které bude speciálně upravené.

Projekt W350 v Japonsku.Projekt W350 v Japonsku.

Nejde o úplnou novinku, výhody dřeva pro stavbu opravdu masivních staveb si už uvědomuje spousta společností. Dřevo je oslovuje nejen tím, jak přírodní, a tedy člověku příjemný materiál to je, ale také z několika dalších důvodů. Tady jsou tři hlavní argumenty pro jeho použití.

1. Dřevo brání klimatické změně

Projekt W350 v Japonsku.Projekt W350 v Japonsku.

Výroba klasických materiálů, které se používají ve stavebnictví, má drtivý dopad na stále se zrychlující změny klimatu. Podle studie vydané v odborném časopise Journal of Sustainable Forestry tvoří přibližně 16 procent všech globálních emisí na celé Zemi.

Pokud bychom začali jako hlavní stavební materiál využívat dřevo, snížilo by to množství emisí v rámci stavebnictví přibližně o třetinu, uvádí jiná studie, kterou vydal odborný časopis Forestry and Enviromental Studies. Tyto práce přitom jen naznačují další pozitivní dopad: dřevo je výrazně lehčí než železo, takže se na jeho přepravu spotřebuje méně fosilních paliv.

A to ani nemluvě o tom, že pokud by se na dřevo opravdu přešlo, vedlo by to k větší výsadbě lesů, které v krajině dnes zoufale chybí. Důsledkem jejich ubývání je například katastrofální nedostatek vody v krajině.

2. Dřevo je levnější


Projekt W350 v Japonsku.Projekt W350 v Japonsku.

Výroba speciálně upraveného laminovaného dřeva není rozhodně levná záležitost, přijde na přibližně stejnou částku, jako kdyby byla stavba ze železa a betonu. Projekt W350 ale bude dražší než podobné projekty, odhady společnosti Sumitomo říkají, že možná až dvojnásobně. Proč? Je to tím, že řada technologií teprve vzniká a jsou použité poprvé, a tedy jen v malém měřítku.

Jakmile se více rozšíří a začnou být používanější, bude to mít podle odborných prognóz podobný dopad jako obnovitelné elektrárny v Evropě: cena začne rychle klesat. V případě dřeva jako dominantního stavebního materiálu je realistické, že by se mohla cena s železem srovnat do poloviny století.

3. Dřevo je obnovitelné


Projekt W350 v Japonsku.Projekt W350 v Japonsku.

Asi správně čekáte, že na serveru jménem Obnovitelně tento aspekt nezapomeneme. Ano, dřevo je obnovitelný zdroj, který umožňuje trvale udržitelný rozvoj. Jeho těžba, je-li racionální, neničí krajinu a nebrání využívat železo a ocel na mnohem smysluplnější věci, než je stavba domů.

Dřeva je navíc dostatek, v současné době má například Česká republika více lesů než celá staletí předtím – byť jsou mnohdy v zoufalém stavu. Pokud by se začalo dřevo více využívat ve stavebnictví, logicky by to k lesům a lesnímu hospodářství přitáhlo větší pozornost než nyní. 

A také by to pomohlo vyřešit jeden z největších problémů dnešních lesů: smrkové monokultury, které se krajem šíří jako mor (nebo jak řepka). Stavebnictví by totiž potřebovalo mnohem pestřejší nabídku dřeva a také dřeva kvalitnějšího, než je jen smrk, takže by to mohlo pomoci vrátit do světových lesů, byť využívaných průmyslově, jejich bývalou pestrost.

Zdroj: Futurism