Rozvoj obnovitelných zdrojů připravuje příležitosti pro další řešení v oblasti moderní energetiky. Baterie mohou v síti nabídnout vykrývání produkce solárních nebo větrných elektráren, ale také pracovat v podobném režimu jako vodní elektrárny. V těchto dnech vstoupila na trh česká firma Energon Advanced Energetics, která sestrojila vlastní unikátní řešení baterie spojující všechny klíčové prvky do jednoho kontejneru.

Velkokapacitní úložiště umístěné v kontejneru s kapacitou baterií 1,3 megawatthodiny stojí v obci Obořiště nedaleko Dobříše. Jde o demonstrační projekt a baterie zatím nemá svého koncového uživatele. Úložiště energie pracuje s bateriemi LG Chem, které mají záruku na 6 000 cyklů nebo životnost 10 let.

„V podobných úložištích spatřujeme do budoucna ohromný potenciál. Mohou přispívat ke stabilizaci přenosové a distribuční soustavy, snižovat náklady velkých výrobních závodů na takzvanou rezervovanou kapacitu. Další možností je efektivnější využití obnovitelných zdrojů v průmyslových podnicích,“ vypočítává možné přínosy autor představeného bateriového řešení Tomáš Pastrňák, ředitel společnosti Energon Advanced Energetics.

Inovativní systém „vše v jednom“

Baterie od společnosti Energon je již třetí instalací velkokapacitní baterie v Česku. Předchozí dvě baterie poráží svým instalovaným výkonem i inovativním řešením systému, který integruje jednotlivé prvky do jednoho kontejneru. Ocelový kontejner o rozměrech 12,2 x 2,5 x 3,2 metrů obsahuje vedle Li-Ion baterií a střídačů rovnou i přípravu na vysokonapěťový rozvaděč a transformátor.

„Úložiště má veškeré potřebné prvky zabudované uvnitř, takže po nainstalování rozvaděče a transformátoru, který lze přizpůsobit konkrétní napěťové hladině podle klientových požadavků, už nebudou potřeba žádné doplňkové instalace. Kontejner je snadno přemístitelný a ihned připraven k provozu. Baterie nepotřebuje žádný náběh, spustí se okamžitě,“ vysvětluje Tomáš Pastrňák.

Během prezentace zaznělo také několik zajímavých informací: celková účinnost systému je 87 %, kapacitu baterie lze nabít a vybít za jednu hodinu. Baterie během let používání ztratí lehce na výkonu, ale dodavatel garantuje zachování kapacity 1 000 kWh. Samotné články pak mají životnost 7 000 cyklů.

Klíčovým prvkem a podmínkou fungování celého úložiště je řídicí systém (tzv. EMS – Energy Management System), který ovládá spolupráci mezi baterií a střídači i veškeré zmiňované funkcionality. Nastavení EMS lze kdykoli regulovat. Zároveň se ale vše dá uzpůsobit i tak, aby systém fungoval zcela autonomně a jednotlivé funkcionality spouštěl podle aktuální potřeby.

Líbí se vám baterka? Může být vaše

Nové 1MWh bateriové úložiště zatím nemá svého majitele. „Jedná se o univerzální řešení, pro které nyní hledáme kupce mezi společnostmi, jako jsou teplárny, energetické společnosti nebo velké průmyslové podniky z Čech i zahraničí. Je možné, že během představování přijdou další poptávky na podobná řešení,“ uvádí Tomáš Pastrňák.

Ve stávající podobě je zařízení dostupné za cenu 19,5 milionů korun bez DPH. Tato cena nezahrnuje rozvaděč a transformátor, u nichž je potřeba počítat s další investicí kolem 1,3 milionu korun.

S baterií můžete ušetřit

Zařízení označované zkratkou BESS (tj. Battery Energy Storage System) se může v návaznosti na aktuální stav okolní sítě podle nastavených parametrů nabíjet či vybíjet. V rámci podpůrných systémových služeb může přispívat k regulaci napětí, frekvence či tzv. jalové energie. U výrobních závodů je zásadní funkcí tzv. peak-shaving.

„Podniky připojené k hladině vysokého nebo velmi vysokého napětí platí měsíčně za rezervovanou kapacitu. Jsou to řádově stovky tisíc korun za každou megawatthodinu, která je pro ně připravená v síti. Za odchylky od této plánované spotřeby se však platí vysoké penále. Bateriový systém pomáhá tyto špičky zmírnit, a tím výrazně snižuje náklady podniku,“ přibližuje Tomáš Pastrňák.

Další možnou funkcí bateriového kontejneru je lepší využití energie z vlastních obnovitelných zdrojů tak, aby nedocházelo k bezplatnému odtékání přebytků do centrální sítě. Namísto toho se mohou uložit do baterie.

Zdroj: Tisková zpráva Energon Advanced Energetics