Tomáš Vondra | 25. 1. 2020

Čína zaskočila svět: chystá zákaz igelitových tašek i plastů na jedno použití

Až doposud byla Čína spojovaná s tím, že je jedním z největších znečišťovatelů na světě. V posledních letech ale svůj postoj razantně mění. Její nejnovější krok ale čekal jen málokdo.

Čína dlouhá léta fungovala jako odpadkový koš světa - své odpady tam vyvážela většina bohatých západních zemí. Před několika roky se ale Čína rozhodla, že s tím skončí - a skončila. Nyní přikročila k dalšímu kroku: na začátku roku 2020 představila plán na omezení prodeje a užívání plastových výrobků na jedno použití. 

Čína, podobně v případě minulé změny, vynucuje přechod na obnovitelnější model velice rychle: Tento zákaz igelitových tašek vejde ve velkých čínských městech v platnost už koncem letošního roku, od roku 2022 budou pak nerozložitelné plastové tašky zakázány ve všech městech. Výjimkou budou tržiště s čerstvými produkty, kde budou moci prodavači balit zboží do igelitových tašek až do roku 2025, uvedl zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínské úřady.  Současné události kolem wu-chanského koronaviru, který se právě na takovém tržišti objevil, ale naznačují, že právě tato místa budou regulována mnohem přísněji. 

Nejdřív brčka, potom tašky

Z řetězců rychlého občerstvení a dalších míst budou zároveň stahovány další jednorázové plasty Do konce letošního roku má v Číně začít platit zákaz plastových brček. Do roku 2025 budou mít čínská města povinnost omezit spotřebu plastů na jedno použití v restauračním průmyslu o 30 procent, uvedla čínská Komise pro národní rozvoj a reformu, která novou politiku v neděli zveřejnila.

Čína, která má 1,4 miliardy obyvatel, se už řadu let potýká s problémem odpadu. Největší skládka v zemi, která má rozlohu zhruba stovky fotbalových hřišť, už je zaplněna - o 25 let dříve, než bylo plánováno.

V internetové publikaci Our World Data (Náš svět v datech) se uvádí, že v roce 2010 vyprodukovala Čína 60 milionů tun plastového odpadu, za ní skončily Spojené státy s 38 miliony tun. Podle zmíněného zdroje lze předpokládat, že situace zůstane obdobná až do roku 2025.

Postupně ale čínské úřady užívání plastových výrobků redukují. V roce 2008 Čína zakázala prodejcům rozdávat plastové tašky zdarma a zakázala také výrobu ultratenkých igelitových sáčků a tašek. V roce 2017 země oznámila, že zakáže dovoz zahraničního plastového odpadu.

A co svět?

Členské země Evropské unie oficiálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití loni v květnu. Opatření se týká například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků, k nimž existují ekologičtější alternativy.

Z asijských zemí oznámilo například Thajsko, že od příštího roku zcela zakáže jednorázové igelitové tašky. Stejný zákaz začnou letos v červnu vymáhat také úřady v obchodních domech, supermarketech i na tradičních tržištích v indonéské metropoli Jakartě.